1. https://tartu.postimees.ee/4512691/reedel-algab-saadjarve-festival
  2. https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=tartuvalla20180420.2.14.1
  3. https://tartu.postimees.ee/6462852/tauno-kangrole-terendab-voimalus-teha-saadjarve-aarde-400-000-eurot-maksev-kalevipoja-kuju
  4. https://www.riigiteataja.ee/akt/424102018072.txt
  5. http://tartuvald.ee/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/F2Ztlvtux2Ce/content/aksi-kandi-rahvas-hiigel-kalevipoega-ei-taha?redirect=http%3A%2F%2Ftartuvald.ee%2Fuudised-ja-teated%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_F2Ztlvtux2Ce%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1

Suvel oli mingi teema kihelkonnapäevadega. Eelnevatel aastatel on Äksi kihelkonnapäevad toimnud Äksi kiriku ja hotelli juures.Kogu üritus on olnud külastajatele tasuta. ja seni on olnud rahvast kui murdu. Lusti ja lõbu kõigile jätkunud. Juulikus oli ka Jääaja keskuse sünnipäev. Senimaani on olnud  välised tegevused tasuta ja maja seesmised  üritused tasuta. Õhtu kontsert siis pileti lunastamisega. Kõik muutub…ja sel suvel oli muutunud asjaolu, et nimetatud üritused olid vahetanud korraldajat.

Äksi kihelkonna päevadel oli järsku kehtestatud piletihind, ka kohalikele, niisama läbisõidulolijatele. Tegevus toimus jääaja keskuse parklas ja kogu ala oli kuni jää aja keskuse nurgast traataedadega piiratud. Isegi need, kes tahtsid minna kohalikku kauplusesse ostlema, pidid läbipääsuks pileti lunastama. Aia taga, seal kus asub kivipark, olid sisse seadnud, end poni inimesed, st sai teha ponisõitu ja läbi aia imetleda jänest, kitse, kana…aga vaat, kui pai tahtsid teha, pidid maksma – viieka näkku. Ka Jääajakeskuse sünnipäev järgmisel päeval oli aiaga piiratud, ja samal alal nõuti sissepääsu tasu. Loogiline, et meie pere kui ka muu majarahvas jättis selle ürituse vahele. Nõme oli küll lastele seletada, et näed, seekord peab sünnipäevale pileti ostma, ja siis kõige muu eest veel omakorda tasuma. Aga õnneks oli sel päeval toimumas ka kodukohvikud ja päriselt, usun, et see “sünnipäevast” ilmajäämine oli seda väärt 😀

Aga väike küla oli täis inimesi, kes ei olnud omastanud parkimiskorraldust juhendavaid juhiseid, lisaks ilmselt ei olnud oluline ka kehtestatud kiirusepiirang. Pargiti kuhu juhtus jne. Olgu, ühe päeva nimel – elavad kõik üle.

Aga kodanikualgatuse korras on tulnud grupp inimesi ideele, koguda kokku suur hulk raha ja panna püsti hiiglaslik monument Kalevipoja kuju kivi viskamas. 400 000 eurot maksev  7 m kõrgune kuju. Eespool on siis vastavat kuju, selle ideed kirjeldav artiklite kogu.

Mainin ära,et kui seda kuju ideed külas tutvustati, ei olnud kohalik rahvas sellega nõus. Korraldati küsitlus – ka sellele andsid kohalikud inimesed hävitava hinnangu. Ehk siis kohalikud inimesed ei soovi, et nimetatud maa ala läheks suvalise inimgrupi isiklikuks kasutamiseks kuni 50 aastaks ja keegi ei soovi ka hiiglaslikku kuju….Aga idee algatajad arvavad, et keegi teeb sobi ja hääletamistulemused on võltsid jne.

Minul ja mõnel teiselgi külaelanikul on tekkinud küsimused,  näiteks Kuidas selline suuremõõtmeline kuju peaks kasu tooma konkreetselt meie külale ja vallale? Kui ei too, kasu, siis mis eesmärgil see kuju püstitatakse? Kui elanikud on öelnud hääletuses “EI”, siis mis saab rahast, kes on selle kujule juba midagi annetanud? Kas see kuju tuleb mujale? Miks? Miks see kuju nii suur peab olema? Miks seda raha kohalike käest peab küsima? Miks see maatükk peab minema isiklikku kasutusse selle inimestegrupi kasutusse 50 ks aastaks?  Maatükk on ise väga ahvatleva asukohaga külas, eksole. Lisaks on seda ka paljud osta tahtnud. Aga vald pole müünud, sest tegu on valla munitsipaalmaaga, mida ei saa rentida, ega osta/müüa. Aga tundub, et mõned on kavalad…

Pigem kodanikualgatus, peaks olema midagi sellist, millest tõepoolest kasu ja arengut kogu külarahvale oleks. Küllap, siis ollakse ka altimad kaasa aitama, annetama. Praegu tundub aga kogu projekt paras sahker-mahker. Ka ei peaks olema seni aastaid vältanud ja toimunud üritused muutuma tasuliseks, et …. mille nimel see kõik?

Võib olla oleks see õige koht, kus keegi mõtleb tagasi, mis oli üleüldse kihelkonna päevade ajalooks, miks seda päeva tähistama hakati, kuidas tähistati ja mida see praegu kohalikele tähendab. Ka kohalikud kohanikualgatused peaksid teenima laiema ringi ja avalikkuse huve.

Kelle huvide eest võitleb aga hiiglaslik 400 000 eurone kive viskav kalevipoeg kapsamaa veerel?

 

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.