Täna oli üks igavesti pahupidine esmaspäev. Kuigi koolivaheaeg sai läbi, siis meil jätkub nädal justkui distantsõppe vormis. Tõtt öelda, mida pimedamaks õhtud kisuvad, seda vähem sa sinna välja oma nina pista tahad. Pigem keeraks end teki sisse rulli ja peidaks oma nina ja juuksepiirigi sinna. Luristaks kõrrega kuuma teed ja lihtsalt oleskleks, liigutamata kätt ega jalga. Nagu kärbes seinal. Või prussakas põrandapraos lakitud põrandal.

Aga hoolimata sellest, et mängime kodus kooli, vanakooli ranget õpetajat ja usinaid õppureid, siis eks ikka on nii, et tänapäeva moodne ühiskond sõidab sisse ka siin – õpilased kipuvad olema nutikad sõltlased moodsates infotehnoloogilistes seadmetes. Mõistan tänapäevaste õpetajate muret, et lapsed kaotavad oskuse loogiliselt mõelda, tuletada tegu-põhjus ja tagajärg seoseid, rääkimata siis korrektsest eesti keelest argi ,- ja ametlikus keeles. Messenseris võib ju lühenditest nkn ja mt, kasu olla, kuid kas see toidab ka hiljem, kui koolipinki piisavalt nühitud?

Aga erakorralist ooteaega sain mekkida ka Tartu linna EMO parklas. Veetsin seal pisikeses ja mõnusalt külgkülje kõrval tunnetavas parklas kena kaks kolm tundi niisama aega tappes, oodates inimest kes valust kringlina, end sinna lõpuks sõidutada lubas. Kasuliku infona tooksin siinkohal välja, et  seoses uue lastehaigla ehitusega asub EMO sissepääs ajutiselt kiirabi sissepääsu kõrvalt. Täpsemat infot saab siit https://www.kliinikum.ee/patsiendile/erakorraline-vastuvott/erakorralise-meditsiini-osakond-emo/

EMOs teenindatakse patsiente vastavalt tervisliku seisundi raskusele, mitte osakonda saabumise järjekorras. Abivajamise kiiruse määramist tervisliku seisundi alusel nimetatakse triaažiks. Triaažikategooriale vastav arstiabi ooteaeg võib pikeneda juhul, kui osakonna personal on hõivatud eluohtlikus seisundis patsientidega ja Teie seisund ei ole eluohtlik. Triaaži teostab vastava koolitusega triaažiõde, kes esitab Teile mitmeid tervist puudutavaid küsimusi ning vajadusel mõõdab vererõhku, pulssi, kehatemperatuuri jne. Kogutud andmete alusel määrab õde Teie triaažikategooria ja vajadusel suunab Teid ootesaali.

Kõik see on ju keskmisele inimesele, kes ka õhtuti on terav pliiats karbis, üsnagi selge seebivee jutt. Aga mõnele teisele, kes jätab lapsed koju, üritab leida kõige lühemat teed haiglasse, kuid ootamatute teeolude tõttu jääb veel rongi tõkkepuu taha ootele, ning tahes tahtmata sõites läbi iga viimasest kui ühest tänavaaugust, nähes kuidas niigi valust kõver kringel on kaotanud oma läikekihi ja tuhksuhkru säravast kihist tuhm kriim järele jäänud, siis kaotab ka kõige teravam pliiats õhtuks oma teravuse. Ja kui erakorraliselt peab oma aega surnuks lööma, sest jääb mulje, et mõneti paistavad arvavad EMO südikad ja fantastiliselt vaprad käed-jalad, et valust kõver kringel tuleb oma lõbuks vastu ööd EMOsse istuma ja tähelepanu nõudma, sest kodus pole midagi teha ja midagi muud tarka pähe ei tulnud.

-Kas te valuvaigisteid võtsite?

-Ei.

-Miks te siia siis tulite?

-Arvan, et tegu on pimesoolega.

-Kas te teate üldse, kus pimesool asub?

Kui jätta kõrvale see asjaolu, miks ma seal parklas pidin oma aega surnuks taguma, siis tegelikult oli päris hea niisama jõude istuda. Lihtsalt passida aknast välja, uurida inimesi enda ümber. Erinevaid autosi tulemas- minemas. Erinevaid inimesi tegemas oma igapäevaseid toimetusi. Suundumas koju-tööle. Lastega. Üksi. Parklas jälgida, kuidas teised inimesed pargivad oma autosi, mõtlemaks kaasa, et mina küll nii ei teeks või vastupidi, et ohh, ma proovin ka järgmine kord nii.

Kui jätta kõrvale asjaolu, et mulle ei meeldi pimedas maanteel sõita, siis tegelikult on väga mõnud ühtlases tuledemeres olla see üks tuli ühtlases voos. Ja kus mujal saab kuulata muusikat nõnda, et saaks sellele kaasa laulda – minu puhul täiega valesti ja kõvasti. Kahtlustan, et noores eas astus mulle karu kõrva peale.

EMO teeb erakorralises vormis väga tähelepanuväärt tööd. Nad on ootamatuteks asjaoludeks valmis 24/7 ja seda iga päev, nädalast nädalasse. Ja mõni minut siia sinna ootamist – eriti kui veel tegelikult sa tead, et abita sind ei jäeta , on täiesti okei. Sellest saab aru ka pliiatsikarbi nürim tera.

Erakorraliselt oodates võib aega ju aeg-ajalt niisama kulgeda lasta küll. Enda mõtetel lasta minna iseenda radu uitama. Vaatama möödasõitvaid autosid, mõelda kuhu on nad teel, kes neid ootab. Kuhu läheb triibuline vöödik või puule sirtsutav väike koer.

Ootamatuteks hetkedeks on hea oodatult peita autosse tekk või soe kampsun, kuhu oodates end kerra tõmmata ja peituda saaks. Siis võib ajaliselt kulgeda ootamatult vaiki kulgedes küll. Vabalt võib olla nüri või terav. Vahet pole.

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.