Minu teadmised uuema aja hambaraviteadusega on üpriski kesised. Omal ajal said hambad ravitud peamiselt kooli ajal ja esimest last oodates, so umbes 15 aastat tagasi. Meenub, et hambaarsti juures ei olnud valus, kui hambaarstiga oli nö usalduslik suhe. Ja nüüd hiljaaegu pidin ma taas külastama ka ise hambaravi asutust, sest üks hammas otsustas, et tema vajaks oma ellu muutust ja äktsionit 🙂 Õnneks oli talvel see maski kandmise aeg, kus jahe välisõhk ei saanud kimbutada. Praegu on kõik hästi ja uus aeg terendab novembris ees. Meie pisematel oli see aga esimeseks hambaravi kabineti külastuseks ja see oli täielik pettumus. Väike põnn ja kõige vanem piiga pääsesid kõige valutumalt ja tavapärase kontrolli ja vaatlusega. Keskmisel piigal vahetuvad ja lõikuvad hambad ja nii ei olnud ka temal probleemi. Kuid pisem piiga ja suurem poiss tõmbasid mõlemad jacpoti ja said “auhinnaks” ühe hambaaugu paranduse. Olime kuulnud hambaravi kliinikutest, kus esmakordsel külastusel saavad lapsed kleepsu või väikse mänguasja…

igatahes Maxilla hambakliinik tutvustab oma kodulehel esimest hambaarsti külastust järgmiselt:

Esimene visiit hambaarsti juurde peaks toimuma 1,5-2-aastase lapsega, kui osa piimahambaid on juba suhu lõikunud. Loodetavasti pole sellises vanuses vaja hambaid ravida, kuid varajaste visiitidega harjub laps hambaravikabinetiga ja sellega, et hambaarst tema suus toimetab.

Esimeseks visiidiks hambaarsti juurde võiks lapsevanem lapse ette valmistada. Tänu sellele on lapsel lihtsam uue keskkonnaga kohaneda. Kodus võiks lapsevanem eelnevalt rääkida lapsele, mis teda ees on ootamas ja ühtlasi seletada, mida hambaarsti töö endast kujutab. Abiks on vastava teemaga seotud raamatud ja multifilmid. Mitte mingil juhul ei tohiks last hirmutada hambaarsti, puurimise või süstiga.  Esimene visiit on tavaliselt mänglev, kus laps lihtsalt tutvub ümbrusega, sõidab hambaravitooliga jne. Kui selleks on vaja, siis alles järgmisel visiidil alustatakse raviga ja tehakse mingi lihtne profülaktiline protseduur või ravitakse kõige väiksem hambaauk, minnes järk-järgult tõsisemate probleemide juurde. Nii saavutatakse usaldus ja hea koostöö lapse ja hambaarsti vahel. Kui laps on tubli, siis hambaarst kingib lapsele peale visiiti väikese mänguasja või meene.

Laps vajab turvalisust ja sõbralikkust, seepärast on soovitav, et ta käiks ühe kindla hambaarsti juures, kellega saavutatakse hea kontakt ning keda laps usaldab. Lapsega tuleks hambaarsti külastada vähemalt kaks korda aastas.

Igatahes, proovime järgmisel korral külastada hoopis Tartus asuvat kaasaegsemat ja innovaatilisemat hambaravi keskust https://www.orident.ee/ kus töötavad kogenud hambaarstid, juureravi ja parodontoloogia spetsialistid, esteetilise hambaravi ja proteetika spetsialistid ning abivalmid assistendid. Kliinik asub aadressil Jakobi 38, Tartu. Suulise kogemuse põhjal – räägitakse, et lastele näidatakse hambaravi ajal näidatakse lapsele multikat ja kui midagi tehakse siis seletatakse lapsele rahulikult, miks just nii…nii ju saavutatakse usaldus ja hea koostöö, nii võiks tegelikult igalpool toimetada. Usaldus ennekõike.

admin Blogi