FIKA – ÕDUS KOHVIPAUS ROOTSI MOODI

Fika on rootslaste kunst nautida heas seltskonnas kohvi ja kooki. See hea on põhjus sõprade, kolleegide või perega kohalikus kohvikus või pagarikojas kokku saada ning hetkeks argipäev unustada.

Kui kätte jõuavad sügise esimesed jahedad õhtud, otsitakse kapist välja mõnusad soojad kampsunid ja seatakse end diivanile kerra. Seda õdusat ja sooja olesklemist nimetavad taanlased ja norrakad hygge’ks. Vähem teatakse, et skandinaavlastel on varuks veel teinegi hubane traditsioon fika, mis samuti külma hooajaga väga hästi kokku sobib. Lühidalt öeldes on fika rootsi vaste kohvipausile.

MIS ON FIKA?

Siiski ei ole fika pelgalt kofeiini manustamine. FIkajuures on ülioluline just viis, kuidas sa kohvi tarbid. Nimelt on fika üks populaarsemaid rootsi sotsialiseerumise meetodeid, fika on põhjus sõprade, kolleegide või perega kohalikus kohvikus või pagarikojas kokku saada ning hetkeks argipäev unustada.

Mitte kusagil mujal ei võeta fika’t tõsisemalt kui äri- ja kontorielus. Fika-pausi peetakse Rootsi kontorites kaks korda päevas: kella 10 ajal hommikul ja kell 15 pärastlõunal. Ligikaudu 15 minutit kestva fIka ajal koguneb kohvikannu juurde kogu kontor. Pärast fika’t saab tööasjade juurde tagasi tulla värske pilguga, mis võimaldab asju teisest perspektiivist vaadelda.

Igal aastal 4. oktoobril tähistavad rootslased kaneelisaiapäeva

Nagu arvata võib, ei piisa fika pidamiseks ainult kohvist. Mõni ütleb, et fika kõige olulisem osa on hoopis fikabröd ehk magus pagaritoode, mis kuuma joogi kõrvale hästi passib. Olgu selleks croissant’id, küpsised või martsipaniga kaetud printsessitordid… Kõige enam tervitatud fika-maius on traditsiooniline kaneelisaiake. See glasuuriga kaetud pagaritoode on Rootsis nii oluline, et igal aastal 4. oktoobril tähistatakse riigis lausa kaneelisaiadele pühendatud päeva.

PARIMAD FIKA-KOHAD STOCKHOLMIS

Snickarbacken 7 ühendab endas hubase kohviku, kunstigalerii ja kaupluse

Kui oled Stockholmis ja tahad aru saada, mis see fika siis õieti ikkagi on ja miks see nii populaarne on, astu pärastlõunal sisse mõnda kohvikusse. Seal silmad kindlasti hulganisti kohalikke, kes juba oma igapäevast fika’t naudivad. Siin on mõned lemmikud fika-kohvikud.

FABRIQUE

Fabrique on tuntud Rootsi pagarikett, kus kasutatakse traditsioonilisi puuküttega ahjusid. Fabrique’i pagarikodasid leiad siin ja seal Stockholmis, ent meie lemmik asub Rosenlundsgatanil Södermalmis. Proovi Fabrique’is kindlasti nende kuulsaid mustikasaiu!

Aadress
Rosenlundsgatan 28, Stockholm
www.fabrique.se

JOHAN & NYSTRÖM

Kui sulle on oluline, et sinu fika oleks stiilne, siis Johan & Nyström on koht just sinule: see Södermalmi kohvik näeb välja nagu ajakirjareklaam mõnele Skandinaavia ajakirjale. Lisaks laiale valikule traditsioonilistele ja ka moodsamatele kohvijookidele (nad röstivad oma kohvioad kohapeal ja ise), pakutakse seal ka erinevaid pagaritooteid. Suvel on Johan & Nyströmis mõnus istuda ka väljas.

Aadress
Swedenborgsgatan 7, Stockholm
johanochnystrom.se

Tõeline fika-pärl! Snickarbacken 7 ühendab endas hubase kohviku, kunstigalerii ja kaupluse, mis üllatab vintage-riiete, muusika, raamatute, ajakirjade ja palju muuga. Siinsed baristad valmistavad kohvi Stockholmi Roasti ubadest – tulemus on meelepärane ka kõige nõudlikumale kohvigurmaanile.

Aadress
Snickarbacken 7, Stockholm
www.snickarbacken7.se

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.