Huviharidus on üks nendest viisidest, mis meeldivale ajaveetmisele siin ja praegu sillutab see tihtipeale ka läbimõeldud karjäärivalikule. Statistiliselt teeb umbes 40 protsenti õpilastest oma tuleviku ja erialavaliku huvihariduse põhjal.

Huvialavaliku puhul peaks olema esikohale seatud just lapse huvid ja eelistused, olgugi, et praktilised küsimused nagu transpordi korraldamine, sobivus kooli- kodu ja huvitegevuse tasakaal jääb lapsevanema kanda. Me ju ei kujuta ennast täiskasvanutena ette olukorda, kus meie karjäärivalik on piiratud mõne praktilise kriteeriumiga, arvestamata meie soove ja potensiaali, mis tagaksid rahulolu tööga ja eluga laiemalt.

Räägitakse, et valige välja aga lapsi käitev huviring ja et kindlasti saab tuge omavalitsustelt, kes tunneb piirkonna võimalusi ja teenusepakkujaid. Riigi toetuse puudumise üle kurta ei saa. Poliitikute otsustamise tulemusel suunatakse igal aastal huviringi toetamisses 15 miljonit eurot, mis kasutatakse huvihariduse lisarahastamise ja arendustegevuseks.

Enamasti on ka lapsevanem teadlik, osates olla nõudlik, eeldada kvaliteeti ja tulemust ning soovib ka ise rahaliselt ja sisuliselt lapse huvitegevusse panustada. Selge on aga see, et laste ja noorte huvid on muutlikud ning tihti huvi ja õhinaga ettevõetud ala võib nende jaoks ammenduda. Aga see on täiesti normaalne, sest see on iseenda arendamise protsessis loomulik nähtus – arendada ja otsida enda teed.

Teoreetiliselt on kõik hästi. Praktiliselt tekitab küsimusi mõne kohaliku omavalitsuse käsitlus, kuidas tegeletakse huviringide rahastamise toetusega. Mõned vallas on see pandud toetuseks, mis sõltub just vanemate sissetulekutest. Näiteks Tartu vallas on huviringide toetus sissetulekust sõltuv toetus, see läheb lastega perede toetuse alla ja seda on võimalik saada maksimum 400 eurot aastas.

Omast kogemusest tean, et kui seda taotlema minna, ja avaldust esitades, soovid täpsustada kas on veel dokumente vaja lisada, siis võid vastuseks saada, et piisab vaid avaldusest. Kuid kaks nädalat hiljem soovitakse siiski lisadokumentidena ka vanemate pangakontoväljavõtteid näha. Ja seda pangakonto väljavõtteid tahetakse näha täiesti mitte asjasse puutuvate kuude eest. Kuna jäi selgusetuks, mida sealt kontoväljavõttest näha taheti, siis jäid need minu poolt edastamata. Aga soovisin oma kahe lapse huviringi toetust 50% ulatuses, ja egas siis seda saamata, laste huviring pooleli ei jää. Koolis oli kampaania, et kaks samast perest õpilast, saavad 20% soodustuse arvete maksmisel.

Seega minu meelest kui statistika väidab, et spetsialistide sõnul on kohalike omavalitsuste otsused huvihariduse osas selgelt soosivad, siis mõneti võib täheldada ka erisusi ja informatsiooni puudumist lastevanematele, kes on piisavalt ettevõtlikud, et viia oma lapsed huviringidesse ka kohalikust omavalitsusest välja.

Meie avastasime enda jaoks lugemisseikluse, mis õpetab siis paremini lugema,õpetab selgeks tähed, häälikud ja nende kujud. Ja noorem piiga käib siis kunstitunnis, mida soovitati juba eelmisel aastal lasteaia rühma kasvatajate poolt.

https://www.kul.ee/sites/kulminn/files/160401_huvitegevuse_konts_vv_otsustega_10_03_16_uuendatud.pdf

Noored on meie tulevik ja iga noor omaette väärtus, seega tuleb neid igati julgustada astuma esimest sammu oma unistuste täitmise teel ning kasutama selleks huvihariduse ja huvitegevuse suurepäraseid võimalusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.