Sügiskajakate kisa kaigub hallis ja vettinud udus. Märg ja roheline muru on vetikataoline salat laotud õliste kastmete pudrus. Kollased ja pruunikad allalangenud lehed, kui kuivanud saia kronikud caesaril. Märjad ja libedad kivid justnagu matemaatilised tehted.

Õues on pime. Õues on vaikus. Must kass roheliste silmadega ulukeid jahtis. Kirjalehel mõtlematult kirja pandud read koomas mädanud sahtlis. Sügiskajakate kisa kaigub hallis ja märjas udus. Linnatulede kohal hall ja ebaselge tolmune sudu. Linnatuledes sügavad vaod kui rasvakriit pahtlis.

Mõnikord on õhtul kell kuus tunne, et kell on hoopis üheksa. Õues on tõeliselt pime, niiske ja poolpidune ilm. Pole soe, pole külm. pole suve ja pole ka talv. On ja ei ole aastaaeg. Mõnele meeldib, mõnele taas mitte. Mulle täitsa sobib – selline pisut nukrameelne, kaamoslik ja mõtlik aastaag, kus kõik aeglustub ja algab selline rahulik, mõtlik ja pime aeg, mida koos perekeskis veeta. Kodus oldud aeg on alati täis naeru, lustlikust, raamatuid ja täiesti mitte-midagi-tegemisi.

Mõni nädal õpime koos hommikust õhtuni, õhtuks on kõik puru väsinud. Mõni reede on õppimist pooles mõõdus ja siis tundub, et oot, kas aeg jäi seisma? Mis värk on? On õpitud, on toidud tehtud, on mängitud ja on lapsedki koju toodud ja isegi esmaspäevased kooliasjad on enamjaolt tehtud. Võikski keerata mõnusasse sooja kookonisse teki sisse rulli ja tõesti keskenduda mitte midagi tegemisele, aga väike mees kahjuks nii ei arva, sest tema on leidnud uue lustliku viis, kuidas toad duubelkiirusel keerata segi justkui oleks toast läbi keerlendud viienda astme tornaado või kümmekond poni.

Aga eile, me avastasime enda jaoks jyski plastkarbid, kuhu sisse mahub terve leegionijagu Duplo legoklotse ja vähemalt ühe 2-aastase suuruse poisi jagu ruumi on neis ka. Saab Sipsiku kombel kasti sees kuule lennata või mängida, et sõidad kiireima ralliautoga südasuvisel maanteel. Aga üldiselt kraamisin koos kastidega lagedale ka suured põhjapõtradega kruusid ja mõnusad soojad pleedid, mis piigad kohe endasse haarrasid, karsumdi oma sooja embusesse. Ja kui laual on kakao, siis PEAB olema vahukommid, vahukoor ja/või riivitud shokolaad. Ja meie igaõhtune lemmik REIS ÜMBER MAAILMA, viib meid avastama julgemaid, kurvikamaid teid ja seikluslikematele radadele, päikeseloojangule vastu mereteid kui kõrbetolmus kapates.

Mängimist koos, ei pelga meil väga suur, ega väga väike. Mäng on mäng. klotismängud, legomängud, automängud, lauamängud. Õnneks oleme teinud läbi karmi lahingu – võimalikult vähe lubada väiksematel viibida nutiseadmes või ergielulisi mõtlemist takistavaid youtube klippe silmad krõllis vaadata. Alguses tekitas see riide, praeguseks oleme teadlikud lapsed ja lapsevanemad, kes sisustavad oma aega vähem raisates, rohkem kooskõlastades seda üksteisega ja nii ongi lustlikum. Ka siis kui õues on niiii sant ilm, justkui oliivid ja saiakronikud on haaranud oma võimu Caesaril.

Mõnel õhtul käib külas kauge vanaisa, kellega lapsed väga tihti kokku ei saa. ja kui saavad, siis on pidupäev. Siis pole oluline, kas õues sajab, ei saja. On päikest ja sooja või on igapäevane kehv suusailm. Sest oluline on hoolimata kõigest kodu ja selles olev kodusoojus.

NB! Teinekord on oliivid ja kronikud võikul päris head, paraku caesarisse need lihtsalt mu maitsemeelte poolest ei passi.

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.