Üldjuhul saab lapsevanem mõjutada kuni 12-aastase lapse vaba aega. Sealt edasi muutuvad aina olulisemaks sõbrad ja nende arvamus. Selles vanuses noort on lapsevanemal juba palju keerulisem kaasata ja suunata. Eriti juhul, kui ei ole tekkinud ühiseid tavasid. Seetõttu on väga oluline võimalikult vara panna alus peretraditsioonidele (matkad, üritused, väljasõidud).

Suve kavandades mõelge koos lapsega rahulikult läbi eelmise suve õnnestumised ja vajakajäämised. Arutage, mis meeldis kõige rohkem, mida võiks seekord teisiti teha ja millised on ootused, aga ka võimalused.

Kaasake laps otsustusprotsessi. See näitab, et tema arvamus ja mõtted on olulised ning et tal on sõnaõigust. Lisaks sellele suureneb tõenäosus, et kõik suvepuhkust ka naudivad.

Planeerimata aega on samuti vaja. Kooliaeg peidab endas peale uute teadmiste ja koolirõõmu paratamatult lugematul hulgal kohustusi ning reegleid: näiteks kodused tööd, varane tõusmine ja pidev ajaplaneerimine. Kui laps soovib mingi osa suvest lihtsalt puhata, aja maha võtta, mängida, tõusta ilma äratuskellata ja teha endale meelepäraseid tegevusi, siis on see üks võimalus toredaks ning õnnestunud puhkuseks.

Koolivaheaja tegevused, nende mitmekülgsus ja intensiivsus olenevad konkreetsest lapsest, tema vanusest, oskustest ning soovidest. See, mis meeldib ühele lapsele, ei pruugi sobida teisele. Seega ühte õiget lahendust ei ole, küll aga on mõttekas alustada vaheaja planeerimisega pigem varem kui hiljem.

Üks võimalus on ise kokku panna mõnus ja lapse soove arvestav vaheaja kava. Otsige näiteks välja muuseumid, kinod, teatrid, seiklusrajad ja ujulad, mis avastamist ootavad ning puhkuse eriliseks muudavad. Siin tagab õnnestumise vanemate korralik eeltöö ja koostöö lapsega.

Laste- ja noortekeskused ning kultuuri- ja seltsimajad korraldavad ka suvekursusi ja õpitubasid, kus laps saab midagi uut katsetada, aga samuti sõprussuhteid luua.
Tavapärase keskkonna vahetamine teise ümbruse vastu võimaldab välja astuda rutiinist ning pakub uusi põnevaid elamusi ja muljeid.


See on hoopis teistmoodi kogemus, kui vanavanematel on aega temaga koos midagi vahvat ette võtta või lihtsalt last kuulata, maailma asjade üle arutada ja teda hommikuste pannkookidega poputada.

admin Ajaloo arhiiv ,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.