Kuremaa mõis (saksa keeles Jensel) oli rüütlimõis Tartumaal Palamuse kihelkonnas. Praegu jääb kunagine mõis Jõgeva maakonda. Jõgeva valla territooriumile.

Mõisa ajalugu on pikk, on vahetunud omanikud, ajastud ja mõisa eesmärgid. Alustame kuskilt…..1834. aastal ostis Kuremaa mõisa 200 000 bankorubla eest Alexander von Oettingen. Oettingeni ajal algas mõisakeskuse väljaehitamine. 1844. aastal valmis esinduslik peahoone. Mõisas hoogustus majandustegevus: suurendati teravilja külvipinda ja laiendati kartulikasvatust piirituse tootmise eesmärgil. 19. sajandikeskel oli Kuremaa mõis oma karjamõisatega Palamuse kihelkonna suurim, ning selle väärtuseks hinnati 70 000 hõberubla.Kuremaa mõisa iseloomustab omaette ansambli moodustavate hoonete rohkus. 1834. aastal, kui Aleksander von Oettingen mõisa ostis, oli seal 18 hoonet-ehitist. Mõisa võõrandamise ajal oli neid aga juba 48.

Viimaseks Oettingeniks Kuremaal oli Alexander von Oettingeni poja Erich von Oettingeni pojapoeg Hans Jürgen Erich von Oettingen (1912–1990), kes pärast Eesti Vabariigi loomist ja mõisamaade rekvireerimist ei lahkunud Eestist, vaid jäi Kivijärve mõisa tükeldamise järel selle keskuse peremeheks, kuni 1939. aasta baltisakslaste lahkumiseni.


1919. aastal Erich von Oettingenilt võõrandatud mõisahoones hakkas 1921. aastal tegutsema Kuremaa Karjakasvatuskool, kooli juures avati ka karja kontrollassistentide eriklass ja piimanduskool. Viimane aga viidi 1922. aastal üle Õisusse.Kooli tarbeks ehiti hoone ümber täiskahekorruseliseks.

22. veebruaril 1986 sai loss tulekahjus kannatada. Restaureeritud loss avati 25. detsembril 1987. Säilinud kõrvalhooned on enamikus ümber ehitatud.

Kuremaa mõisa peahoone, park, tall, valitsejamaja, ait, tõllakuur, ait-kelder, aednikumaja, uus rehi, meierei, laudad, kaalukoda, moonakate majad, tuuleveski, vana rehi ja Oettingenide kabel tunnistati 1999. aastal kultuurimälestiseks

Jõgevatreff 

(ka Jõgeva Treff) on Jõgeva maakonnas Kuremaa asulas igal aastal toimuv mootorratturite kokkutulek, mida võib nimetada ka ühtlasi Eesti suurimaks mootorratturite kokkutulekuks.Üritust korraldab MTÜ Jõgeva MC.
Esimene üritus toimus 1992. Üritus toimub juuli viimasel nädalavahetusel.

Sel aastal toimub Jõgeva Treff 25.07 – 28.07.19. Jõgeva Treffil on osalustasu 35 eurot, alla 12 aastase lapsel tasuta sissepääs, sealt edasi 15 eurot. Pileti eest saab tasuda nii kaardi kui sularahamaksega.

Välja on reklaamitud bändid kolmel õhtul, sel aastal eriti “vihased” bändid. Võistlused ja mängud iga päev, auhinnad. Ekskursioonid korraldajate poolt.
Laagris kohapeal supelrand (Kuremaa rand), saunad, dushid, õlle ja toidutelgid. Kogu ala on turvatud.

Isiklik kogemus

Mõned aastad tagasi, kui ma esimest korda väisasin Jõgeva Treffi, ilmselt ma ei tundnud end ise seal piisavalt vabalt või eelarvamuste vabalt, et seltskonda sulanduda, või sellest üritusest midagi enda jaoks leida. Käisin lihtsalt kaasas, sest, kõik käisid ja nende meelest oli see suursündmus, mida iga aasta oodata või plaane vastavalt järgmiseks aastaks seada.

Ja mõned aastad tagasi, sai lastega alustatud justkui peretraditsiooni. Plikadele sai selga satsiseelikud ja vest või teemale vastav pusa. Nüüdseks, oleme käinud kogu perega 3 üritust järjest ja tegelikult võikski seda, juba iga aastaseks traditsiooniks nimetada. Eelmine aasta jäi muidugi poja sünni ja haiglas viibimise tõttu ära, kuid praegu mõeldes, ega see maailmalõpp pole, kui mõni aasta vahele jääb, sest seltskonnaga saab ju muul ajalgi läbi käidud.

Aga sel aastal on kõik teistmoodi. Äkki ealised iseärasused või hoopis see, et ma pole nii eelarvamustes kinni või võtan asju lihtsalt teistmoodi. Vabamalt 🙂
Muidu ikka, kui räägid kellegile, võhikule, et mul on plaan minna jõgeva treffile, ja lapsed kaasa võtta…siis vaadatakse, et oot…misasja😀, et see pole lasteüritus.

Jah, see pole lasteüritus. Aga see ei välista, et pered koos lastega osaleda ei võiks. Ja kogu käimise ja tegevuse saab organiseerida enese jaoks nii, et kõigil oleks hea ja lustakas puhkus. Lapsed ei nõua vaid oma ja vanemad ei unusta, end vaid täiskasvanute seltsi või suurte inimeste juttudesse.

Meie esimene päev möödus piletite ostmise tähe all, valisime välja telgiala, panime telgi üles, kuigi ööbima meist jäid vaid pooled. Avastasime plikadega laste telgiala, kus oli joonistamise võimalust, klotsidega mängida, kui ka tõmmatavate autodega pere pisimal sõitmist. Kõhu täie eest hoolitses Rocki telk ja magustoiduks sai ühe palliga vahvlijäätise.

Teisel päeval, käisime ja tutvusime alaga. Vaatasime, kas tuttavaid nägusid on ja tuletasime meelde, kus oli lastetelk. Ja neile mõeldud tegevused. Plikad leidsid, endale sõbra, kellega tunnike ringi joosta. Neil see sõbrunemine käib selles vanuses ikka kiirelt 🙂 Käisime ära ka Kuremaa rannas. Ideaalne rand lastega peredele.

Madal rannajoon, pehme, liivane põhi ja kallas. Ehitatud kiigud, turnimiseks redelid. Liumägi vette liuglemiseks. Võimalik rentida paate. Kohvik, mis tundus nii ahvatlev koht, lõõskava päikese all, kuid kuna kõht oli täis, jätsime vahele ja leidsime koha murul tammepuu all. Lapsed käisid vees lustimas. Käisime söömas, seekord, siis teises toidutelgis. Õhtul, kui lapsed koju olin toonud mängima, käisin veel korra tuttavatega juttu rääkimas ja kohvi joomas. Õhtul, oli teise lapsevanema kord, perevabalt muusikat nautida ja kangemat kraami pruukida.

Ja kogu see aeg, on inimesed ääretult toredad, teevad komplimente, naeratavad, ja liiklemine on organiseeritud, teistega arvestatav. Ühesõnaga eriti vinge seltskond, erinevatest riikidest on kohale vajunud, et nautida head ilma, muusikat, seltskonda ja ühiste huvidega inimesi.

Ja need inimesed on eriti ägedad, sest nad pole piiritletud igapäevaste argirutiiniraamidega. Neil pole kuhugi ruttu ja aeg kaotab oma kiire- kiire.

Seega igati sobiv koht, kus oma eelarvamusi muuta Jõgeva treffi osas või uusi peretraditsioone looma hakata või lihtsalt teistsugust emotsiooni kogeda, võõranduda paariks päevast Kuremaa mõisa parki ja unustada poliitika, poliitikud, nõme töö või vinguv tädi Maali autoroolist, kes sulle iga su eksimuse pärast signaalitab ja läbi aknaklaasi roppusi karjub.

Tule veeda üks tore laupäev 😀
Meie oleme kohal, tule sina ka 🙂

Issi kukil, alati hea.
admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.