Mulle anti kirjanduse tunnis, teistest eraldiseisev ülesanne. Ehk siis…. kirjutada mängufilmi kohta arvustus.

Mängufilmi arvustus “Eia jõulud Tondikakul.”

Siit see siis tuleb 🙂

Minu meelest, on Eia jõulud Tondikakul, pisut eksitav pealkiri, jõulud ei puutu eriti üldse asjasse. Jõululaule väga ei laulda laulda, ning päkapikke, ega sussi aknal ei paista,  jõuluvana ei tule. Seega, mingit põhjapõdra-päkapiku lugu, siit ei näe.

Mängufilmis lauldakse paar talvelaulu ja ehitakse kuuske, kuid sellega jõulude roll muinasloos piirdub. See on talvise metsa ja maarahva muinasjutt. Armas, soe, siiras ja südamlik. Minu meelest, on see mängufilm, väga vahva film, kogu perele, ja see võiks saada üheks ajatuks klassikaks samamoodi, nagu välismaised iga aastased pähekulunud filmid “Üksinda kodus” ja “Visa hing”

Film on rahulikult kulgev, suuri hirmu kohti ei ole, põnevust siiski jagub ja magama vaatamise ajal  ei jää. Loos on palju südamlikke ning humoorikaid detaile, mida saavad nautida ka lapsevanemad.. “Eia jõulud Tondikakul” on kaasaegne muinasjutt ning muinasjuttu  rõhutatakse eelkõige visuaali kaudu.Filmi peategelane Eia, kannab villaseid mantleid, kootud salle ja käpikuid, flanellkleite, viisakaid kootud kampsuneid ja nahast saapaid. Film on muinasjutu hõnguline, sest tänapäeva lapsed ju käivad peamiselt firmamärgi saabastes ja hoopis teistmoodi mütside ning jopedega, karupükste asemel on suusapüksid ja kleidiga ei roni keegi lumehange.

Kostüümi seisukohast on Raiesmiku Raivo irvitust esile kutsuv. Üleni nahkades, ja see  dressipluusi alla topitud põhust pall, mis peaks mõjuma kui õllekõht, siis see mõjub väga naljakalt.

Lugu on  kaasaegne ning sisu pool on realistlik ja lihtne. Eia vanemad on mõlemad omal alal edukad, paraku väga tööga hõivatud. Jõuludeks sõidab isa Aasiasse ärireisile, ema puhkuseplaanidel aga on ootamatu kriips peal. Eia ei ole saanud oma vanematega piisavalt aega veeta ja tema suurim unistus on  see, et saaks olla koos ema ja isaga, koduses õhkkonnas. Kelgutada ja lihtsalt naerda. Nüüd aga on olukord selline, et jõulude ajaks lükatakse laps võhi võõraste inimeste keskele hoida. Õige pea selgub siiski, et tegemist on südamlike ja armsate maa inimestega, kes Eia kohe enda rüppe võtavad ja pakuvadki talle seda koduste perekeskste jõulude tunnet nii üdini, kui seda veel saab. Lõpuks, nagu muinasjutule kohane, saabuvad maale ka Eia ema ja isa ning kõik on väga õnnelikud.

Jõulurõõmu varjutab,  läbinisti halb ja ahne naaber Raivo, metsaärimees, kes on külajoodikult välja petnud tema metsa ja kavatseb selle lageraiega maatasa võtta. Raivo meelest on orav – kahjur. Lihtsalt tavaline rott, koheva sabaga.Loo üks teema keerlebki selle ümber, kuidas Raivot ja plaanitavat metsaraiet peatada. Teine rõõmsat elu varjutav liin on Eia isa ja tema isa vaheline suhe. Selgub, et Eia isa vihkab oma isa, kuna pärast isa ja ema lahkuminekut, mil poiss oli vaid 10-aastane, ei ole ta enam oma isa näinudki. Eia isa Oskar (Priit Võigemast) on kogu elu arvanud, et isa ei hooli temast. 

Loo põhi kangelane on loodus. Loomad, linnud, talvine mets. Filmis on väga kauneid looduskaadreid, palju nunnusid metsalinde ja oma askeldusi toimetavaid loomi.

Eia satub üsna filmi alguses enda jaoks täiesti uude, unistuste maailma ja õnneks see unistuste maailm ongi nii, nagu ta on soovinud. Maaelu on idülliline ja  enamuses elavad seal endaga hästi toime tulevad ja soojad-südamlikud inimesed, kellel on aega, et igal õhtul perena koos ühe laua taga õhtusööki süüa ja kes vajadusel jõu koondavad, et kurja vastu võidelda ning väetimaid kaitsta.

Minu meelest, tuletab jõulumängufilm  meelde, et mitte ainult jõulude ajal, vaid kogu aeg on pere kõige olulisem ning kunagised vead ei tohiks olla põhjuseks aastakümneteks lähedastest eemale hoida. Elu on liiga lühike, et pereliikmete suhtes viha pidada.

Minule see mängufilm meeldis ja ma soovitan seda kõigile, kes veel näinud ei ole. Sai naerda ja sai põnevusest pöidlaid Eiale, tema missioonil hoida. Päris muinasjutt.

Henri Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.