Eesti keel on vägev. Meil on palju sõnu, mida argipäevaselt kasutame, kuid milles lisaks tavatähendusele on üllatav metatasand. Näiteks üheks selliseks sõnaks on “meelelahutus”.

Ametlikult on meil viis meelt (nägemis-, kuulmis-, kompamis-, haistmis- ja maitsmismeel). Meelte kaudu tunnetame elu ning meelte kaudu loome enda reaalsust ja reaalsuses eksisteerivat duaalsust. Mis meeldib, ei meeldi. Mida tarbime, ei tarbi. Mida jätame meelde, mille unustame. Kelle puudutus on hea, kelle halb. Meeled aktiveerivad emotsioonid. See, mida näeme, kuuleme, maitseme, haistame, katsume, kas teeb meid mustvalgelt öeldes õnnelikuks või õnnetuks. Seetõttu loome läbi meelte mälestusi, uskumusi ning harjumusi. Selles kontekstis on sõna “meelelahutus” põnev. Kas televiisori vaatamine, raamatu lugemine, kontserdil käimine lahutab meid mälestustest, kogemustest, harjumustest, loodud reaalsusest, et põgeneda kellegi teise reaalsusesse?

Viimasel ajal olen vaadanud, kuidas tehnikaevolutsiooniga ja infoküllusega on meie tarbimine muutunud. Enam ei piisa tavalisest leivast, vaid peab olema erilise juuretise, toiteväärtust lisavate seemnete ja supertoitutega leib. Enam ei piisa tavalisest kinost, vaid näkku peab pritsima vett, ninna tulema põlemislõhna ja keha kogema vabalangemist. 


Tegelikult on ju sedasi, et iga järgnev põlvkond elab paremini kui eelmine, vähemalt elukvaliteedis. Sada aastat tagasi olid meil ainult kuiv- ja ühiskäimlad ning kahesaja aasta eest elasime lehmade, kitsede, sigade ja lammastega ühes toas. Täna elame uhketes pilvelõhkujates ja poelettidel ootavad kojuviimist bakteritapjatest puhastusvahendid.

Lastel on kogu aeg igav. Ma mäletan, et oli igav, eriti mõne vanatädi juures külas käies, aga õues, mereääres, rattaga mööda tundmatuid metsaradu sõites, ma ei mäleta seda tunnet, vähamelt mitte sellises koguses. Tänapäeval tulevad lapsed küsima, mis me nüüd teeme? Raamatute lugemise asemel tehakse sulle neist 300-tähemärgi-kokkuvõtted. Enam ei vaadata päikeseloojangut otse, vaid läbi telefoniekraani.

Võib- olla tõesti liigume uue tuleviku suunas. Aga mulle tundub, vähemalt vahel, et aju potentsiaal ei kasva, vaid kahaneb. Elu nautimise juurde käib kerge ärevusenoot, me ei suuda olla, vaid kogu aeg tahame kuhugi edasi, järgmisesse kohta, järgmist toodet, järgmist töökohta, partnerit või autot. Et arengut mitte peatada, püüaks pigem leida vana ja uue maailma vahel tasakaalu? Tulla mõnikord tagasi juurte juurde. Lugeda klassikuid. Istuda krudiseval liival, sotsiaalmeediasse postitust tegemata. Nautida toitu kõigi viie meelega, mitte ainult visuaalse või maitsemeeelga. Rääkida sõpradega (veel parem, oma lähedastega!) sellest, mis teeb neid õnnelikuks, mille üle ollakse tänulikud, kus on miskit nihu läinud, mis mõtted või kahtlused parasjagu üleval on. Tulevikus elamise ning kellade ja vilinate asemel hoopis rabas vaikust kuulata ja lobisemise asemel endasse vaadata.

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.