Täna hommikul potsatas postkasti kirjake, mis sisaldas endas homse Mihklipäeva tutvustust ja üleskutset koos sügishoidisega seltskonda ilmuda.😊

Homme, 29. septembril on teadupärast Mihklipäev. Mida me tänapäeval teame Mihklipäevast peale selle, et igal oinal on oma? Selle päeva traditsiooniline maakeelne nimetus oli tegelikult kasupäev.

1.    Sisuliselt on kasupäev sügisene pööripäev, sellest algab sügis ja talvepoolaasta, mis kestab kuni kevadise pööripäevani – karjalaskepäevani (23. aprill).

2.    Kasupäevaks peavad olema suvised tööd tehtud, toit talveks varutud ning seeme järgmiseks külviks kogutud. (Mihklipäevaks on naine tuas ja nairis koopas.  – Rakvere vanasõna)
Kasupäeval tuleb hoolega jälgida looduse märke – tuul, päike, sadu, puud, külm, linnud ja kuu seis ennustavad eeloleva sügise, talve ja isegi kevade ilmasid ja saaki.

3.    Kasupäev on suur püha – selleks puhuks tuleb toad koristada ning keha ja hing saunas puhtaks harida.  Pärast võib pidutseda – süüa, juua ja pilli mängida.

4.    Kasupäeval tuleb aeg maha võtta, tööd üldiselt ei tehta. Ainuke töö, mida sel päeval võib ette võtta on majaseinte tihendamine, et talvel oleks tuba soe.

5.    Kasupäevaks veristatakse must oinas. Kui sellist pole võtta, kõlbab ka lammas, põrsas või kana.

6.    Kaetakse rikkalik toidulaud,  seal on lambaliha, sülti, verikäkki, roogi kõiksugu sügisandidest ja muidugi õlut.

7.    Kindlasti tuli ka vaimudele-tontidele ande viia, et need ka edaspidi perele väge ja õnne jagaksid.

8.    Sel päeval jooksid lapsed viimast korda paljajalu.

Ja pühade tutvustuse lõppu mõnus kutse seltskondlikuks õhtuks kogukonna liikmete seltsis. Igaühele anti soovitus võtta kaasa mõni omatehtud hoidis, mida saab siis teistele tutvustada.

Kahju, et me sinna ei jõua. Meil on teisipäeviti piigal linnas kunstiring. Kuna kunstiring lõppeb alles kella poole kuuest, siis seekord jääb meil seltskonda ilmumata.

Teinekord. Kuid kõigile minejatele rõõmsat meelt ja magusaid hoidiseid.😋

admin Ajaloo arhiiv

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.