Siin Saadjärve kaldal asub üks väike liivarand. Siin varem oli tihe puudevõsa ja selle vahel looklev sissetallatud rada. Rand, mis oli juba toona madal, liivane ja lapsesõbralik. Siin on ilmselt ujunud kõik kohalikud ja nüüdseks paras ports kaugemalt tulijad. Kuid ainult kohalikud saavad oma silmaga näha igapäev imelist loojangut ja mõni varajasem ärkaja värvimängulist päikesetõusu.

Praeguseks on siin liivaplats kuhu mahuvad pisikesed lapsed mängima, jooksma ja kaevama. Siin on voored, kuhu vahele peituda ja mille peale saab lähemale päikesele tõusta. Rannale on paigutatud korralik riietuskabiin ja kaks prügikasti. Reeglitest annab märku ranna ja parklaalale püstitatud kivid, et autod jäävad parklasse ja koerad jäetakse koju – sellest räägib oma lugu vastav märk kohe parklas, sissekäigu ees sissetallutud raja ees.

Liisukivi rannas on ka tuntud vägilane Kalevi poeg Kalevipoeg, heitnud oma liisukivi, mille järgi õdus liivarand on oma nimegi saanud. Kivi asub liivaplatsi serval ja on lastele saanud mõnusaks ronilaks ja jõukatsumise kohaks.

Rannas on tõepoolest mudilaste paradiis, siin on valge ja puhas liiv, madal liivane järvepõhi, kus hea mängida väikelapsel konna või supelda kui hüljes mudas. Kui veepinnal vaikselt hõljuda võib enda all näha toimetamas kuidas pisemad kalad suupoolist otsivad, ujujate jalgade poolt üles keerutatud mudast.

Tuulisema ilmaga võib tõdeda, et ei pea minema mere äärde, et laineid püüda. Mõnikord on siinsamas suuremad lained, kui Iklas või Valgerannas.

Sportlikuma puhkuse ihalejad leiavad siit võrkpalliplatsi, koos pehme liivaga. Pall tuleb igal soovijal muidugi endal kaasa võtta.

Snorgeldajad ja kalamehed, kes igas vanuses leiavad endale siit madala põhja või kõrkjastest pisut mudasema. On leitud isegi vähki ja püütud mitmekiloseid hauge.

Sellest Saadjärvest ning siin ümbruses tegutsenud Kalevipoja vägitegudest on sündinud nüüd noorte autorite loovtööst raamat, mis tutvustab folkloori ja vaatamisväärsusi. Kas sina juba tead, kus on Kalevipoja silmapesukauss või miks räägitakse, et selgete ilmade korral on Saadjärve põhjast näha helkivat kirikutorni? Raamatut saab soetada meilt, – hea lugemine rannas veedetud aja vahepalaks või kodus uudistamiseks.

Või võta kaasa väike snäks, vali ilus hommikupoolik, lõuna või õhtu. Õhtupoolikutel võib näha isegi tuulest viidud ja pehmes udu embuses randuvaid purjepaate. Hei-hoo! Soovi korral on lähedal asuvast sadamast, laenutada aerupaat või SUP-laud ja järvele minna.

Tule naudi wifita idülli voorede vahel Vooremaa maastikukaitsealal Kalevipoja jälgedes.

Saadjärvel on ilus!