Oh kooliaeg,…
eelmisel õppeaastal oli lastel palju sekeldusi suhetes, oma koha leidmisel ja väga palju arusaamatusi koolitasandil klassikaaslastega kui ka kodusel pinnal aleviku sõpradega. Täiskasvanu, teine kord ei oska hoomatagi, mille võib vallandada üks hooletult pillatud sõna või hoopis millegi tegemata jätmine või ütlemine. Kevadeks olid kõigil närvid pingul, ja seda enam oli oht “hammustatud” saada.Seepärast, lõimegi lastele väljaelamiseks oma nurga, kuhu nad saavad siis oma päevaelamusi jagada, arutleda ja võib olla näha probleemseid situatsioone ka teise nurga alt.
Eelmisel õppeaastal, lõime lastele hoopiski ajaviite nurgana sellise rühmituse, kuhu said liituda kõik, kellel vähegi kokanduse, ja koostegemise soov. Ehk siis kokandusklubi, valisime esialgseteks katsetamisteks väikesed küpsetised, nt tartaletid, korvikesed ja vanavanaema koduste limonaadide retseptid. Retsepte vaatasime ka internetist, kuid mugandasime neid vastavalt olemasolevatele koostisainetele ja maitsetele. Käisime koos paar korda nädalas, ja küpsetasime koos, õppisime algtõdesid alates juba A ja B-st 🙂
Kuidagi kujunes nii välja, et vanem piiga sai korvikeste meistriks ja vanem poiss siis küpsisemeistriks.
Mõned kuud hiljem otsustasime mugandatud retseptid kokku köita ja illustreerida joonistatud piltidega. Ühel suvisel hommikul, kui magusaid keedukreemi ja metsvaarikatega korvikesi mugisime, käis keegi ideena välja, et võiksime kokku panna raamatu, mis võiks olla abiks teistelegi huvilistele ja küpsetushuvilistele.
Laste üks lemmik retseptidest on järgmine:
Ameerika õunapirukas

Ameerika-pärased õunapirukad on rikkaliku mahlase täidise ja krõbeda tainaga küpsetis, mis maitseb parim vanillijäätisega. Retseptis antud koguste järgi saad valmistada  muffinivormi abiga väikeseid pirukaid 12 tk.

Tainas:
  • 6 dl nisujahu
  • 200 g võid
  • 2 sl suhkrut
  • 4-5 spl vett
  • Täidis:
  • 1 kg õunu
  • 3 spl tärklist
  • 1,5 dl suhkrut
  • 1 tl kaneeli
  • 1 spl sidrunimahla
Tainaks mõõda kaussi jahu ja suhkur, lisa väikesteks kuubikuteks lõigatud külm või. Haki noaga puruseks, lisa juurde vesi, sega kiirelt ühtlaseks tainaks. Kata tainas toidukilega, aseta 30 minutiks külmikusse. Koori õunad, eemalda südamikud ja tükelda, piserda peale sidrunimahl. Lisa ka suhkur, kaneel ja tärklis.
Kui soovid teha väikesed pirukad, siis rulli tainas lahti ja lõika klaasiga ümmargused ringid. Jäta osa tainast alles ja lõika sellest ribad. Määri muffinivormi pesad võiga, suru tainatükk vormi põhja ja äärtele. Jaga täidis pirukatele, nüüd kata täidis taignaribadega, millest põimi koogile kate. Määri tainas pealt munaga ja raputa peale suhkrut.Väikeseid muffinivormis pirukaid küpseta 200-kraadises ahjus u. 20-25 minutit.
NB! Sama töö põhimõtet kasutades saad küpsetada ka ühe suures (24 cm või 26 cm) vormis koogi. Suurt kooki küpseta 180 kraadi juures ca 50 minutit.

Lase pirukal natuke jahtuda, serveeri poolsoojalt vanillijäätise või klaasi külma piimaga.

Selle imelise koogipildi joonistas kunstnik: Jana Kupits. Pöördusime Jana Kupitsa poole ka sooviga, joonistada meie küpsetiste raamatule kaane illustratsioon.  Blondide juustega, punutud patsidega, tedretähniline tütarlaps, kes  ahjusooja küpsetist lusikaga juba varmalt ootab. 

Ja suvel, umbes sel ajal, kui valmisid magusad eesti maasikad, jõudis kõvade kaante vahele ka illustreeritud joonistatud küpsetiste kogumik.

Kindlasti me jätkame oma küpsetusklubi tegemistega, jagades siingi oma ettevõtmistest pilte ja uusi mugandatud retsepte. Ega siis üks ajaviide, ja koolistressi maandamisviise, teist viisi ei sega. Usume, et mõlemad viisid on sobivad sel aastal.

admin Ajaloo arhiiv , , ,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.