Praha vanalinn on üks neist kohtadest, mida peaks ja võiks külastada igaüks, kes asja sinnakanti teeb. Muidugi on päevasel arhitektuuril ja öösel saadaval emotsioonil erinevus.

Kõik need hooned, mis ilmselged räägivad pikast ajaloost. Monumendid ja kujud, kellad, kirikute tornid, ja öise linna tuled, ning loomulikult Kaarli (Karli) kirik.

  • Karli sild – Praha tuntumaid ehitisi, Kesk-Euroopa vanim kivist sild ekspressiivsete baroksete kujudega. Sillal käib pidevalt vilgas kaubandus, otsa ei maksa komistada ka tänavamuusikutele ega näitlejatele.
  • Raekoja kell – Sadadest turistidest pungil raekoja platsil etendab kuuesaja-aastane kell siiski truult igal täistunnil kaheteistkümne apostli rongkäiku. Lisaks liikuvatele kujukestele on kellal ka astronoomiline sihverplaat.

Kaarli sillaga käivad kaasas mitmed legendid. Üks legend räägib, et keiser Karl IV, kes pani silla nurgakivi 1357. aastal, julgustas talurahvast annetama mune, et mörti tooreste munadega segades tugevdada. Paraku annetati kõvaks keedetud mune. Teine aga räägib, et Karl müüs oma hinge kuradile, et valmiks sajandeid vastupidav sild. Kolmas räägib, et Charles IV pani esimese kivi 9. juulil 1357 kell 5 tundi 31 minutit. Järjehoidjate aja määrasid astroloogid ette. Nad uskusid, et see oli aasta kõige soodsam hetk. 

Karli sild on 516 meetrit pikk ja umbes 10 meetrit lai. See ühendab Vltava jõe kahte kallast. See on keskajal Euroopa pikim sild. Sild on kindlustatud kolme torniga ja toetab selle 16 kaarest. Karli sild ühendab Praha kahte kuulsat linnaosa – Väikest riiki ja vanalinna. Igal skulptuuril on oma legend: Praha Kaarli silla peamist vaatamisväärsust kaunistavad kolmkümmend skulptuuri ja pühakute skulptuurigrupid. Selle unikaalse kompositsiooni lõid nende aegade parimad Euroopa skulptorid. Enne skulptuuride loomist olid Kaarli silla peamised teenetemärgid kolm torni – Malostransky silla tornid ja Vanalinna ida silla torn.

Kristusel ristis kujutatud skulptuur kandis nime „Kolgata“. See on olemas tänapäevani. See koht oli tšehhide seas püha. Siin viidi läbi hukkamisi, kuulutati välja tähtsamad sündmused ja viidi läbi karistused. Nepomuki Püha Johannese skulptuuri juures – mis on üks tšehhide auväärsemaid pühakuid – saate teha soovi. Puudutage skulptuuri ja paluge tal oma soov täita. 

Prahas on selline restoran nagu Svejk Restaurant. Kes poleks kuulnud vahvast sõdurist Svejkist. 😀 Mina tean vaid niipalju, et sellenimeline sõdur Svejk on ühe Tšehhi autori loodud kirjanduslik tegelane raamatud “Vahva Svejki seiklused”. Lugenud ma seda raamatut pole 🙂 Aga …keda huvitab, siis… “Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil” on Jaroslav Hašeki lõpetamata jäänud satiiriline romaan. Restoranis meie kelner oskas inglise keelt ja see tegi suhtluse ja sellest arusaamise kergeks meile kõigile. Olles küll välja tulnud plaaniga proovida midagi kohalikku, näiteks kneedleid, siis me otsustasime siiski tellida midagi sellist, mis võiks maitsemeeltele pigem tuttavlikum tunduda ( pärast kahtlaseid maitsete katsetusi grillil) ja portsjonite koguse üle kurta küll ei saanud. Nagu meil omal kodule lähedane Hollyfoodi kohvik. Aga lubatud dessert shokolaadifondüü oli hea küll, kuid Hollyfoodi oma on voolavama shokolaadi ilmselt parim käsitleja.

Õhtu lõpetas naaberkülast jalgsi cämpi tagasi jalutamine. 4 kilomeetrit. Väga vahva kogemus igaljuhul.

admin Puhkusejutud