Toiduprojekti mõte tekkis seeläbi, et me saime ükspäev kirja, kus meile pakuti Euroopa Liidu poolt pakutavat toiduabi pakki. Me võtsime sellele siiski nõuks järgi minna, sest huvitas, mis siis tänapäeval neis pakkides olla võiks. Varasemal ühel korra, umbes pooltosinat aastat tagasi oli pakis niipaljumakarone, et nendega võis mitu aastat makaroni poest ostmata hakkama saada. Aga, seda pakki vastu võttes, kadus kiiresti tekkinud tänulikkus üsna ruttu arusaamatuse ja hämmelduse seguks.

Pakk sisaldas, pakk jahu, pakk suhkrut, pudel õli ja 2 pakki väikest kohvi (üsnagi mõistlikud ja vajaminevad), siis oli tume Bitteri shokolaad ja väike 140g ananassikonserv, ning mõistliku asjadena veel üks salvesti hernesupp ja üks borsi suppi purk ( kui ma elaks üksi, oleks see okei, aga nüüd on nii et kaks  söövad ühte purki suppi ja ülejäänud teist purki suppi) ja siis olid kõige odavamad kaerahelbed, tatrahelbed, purustatud tomatid purk ja 8 karpi kalakonserve ning 4 purki sealiha konservi ja 4 purki veiseliha konservi. Ma nii huvi pärast, kuna mulle väga tegelikult konservid meeldivad, siis ma ausalt ei osanud oodata, et see väljanägemine on kui toas seisnud koeratoidul….ning ega ka maitsegi parem polnud, üsna koeratoidu sarnane ( ma olen kunagi koeratoitu maitsnud, polnud pooltki nii rõve.) 

Sellele pakile järgi minekuks tuleb kulutada oma aega ja oma kütust, neid kahte ressurssi, mis on praegusel ajal üsnagi piiritletud võimalus. 

Kuna ma ise olen olnud ka sellises olukorras, kus kapis ulub tuul ja majapidamises pole ammu nähtud tavalist vorsti, juustu või liha, mis liigitub kuu lõpus delikatessiks. Kuu lõpus on mõnel kapp nii tühi, et puudub sai, või leib ning piimatooteid napib. Mõni vanem annab oma portsudki lastele, ise täidab kõhtu alguses teega, siis veega. Ja kui sul pole kapis enam midagi ja küsida kelleltki ei tihka ka, siis selline EL toiduabi on natuke mõnitav. Et saaks kuhugi linnukese kirja teha ja öelda, et “me ju aitasime”

Sama mõnitavaks võib pidada ka tegelikult teatud pereliidu poolt jagatavat toiduabi. Perekond, kes võib olla hoiab viimast senti ja kes vajaks seda toidupakikest, siis ta ei saa seda, sest toidupaki saamiseks ei tohi olla liidu eest ühtegi võlgnevust, ning toidupaki eest tuleb tasuda 5 eurot, ning omadest vahenditest leida see viis, et sellele järgi minna. Ja tagasi koju jõuda. Ja kogu selle jama eest saada vaid soomest potsikutest saada mingit möga, mis kellegile ei maitse ja millestki teha ei oska. 

Kui ma ise kunagi heategevusprojekte vedasin ja koostasin, siis said pered ikka normaalsed söögikotid endale, mis sisaldasid täiesti normaalset toitu, meie endi kaubandusvõrgust. Ja seda siis ikka sellisel määral, et iga pereliige sai endale omale arvestatava võimaluse saada kõht täis päevaks paariks. Oskusliku majandamisega veelgi kauem. Seega siis selle kuu jooksul teeme paar sellist mängu, mille eesmärgiks on tagada mõnele perele natuke rohkem, kui 8 pakki kõlbmatut konservi ja 140g ananassikonservi kamba peale 🙂 ning lisaks kirjutan paari ägedasse kohta, kellega ma mäletan nii ägedat koostööd, et uurida, kuidas nemad meie projekti panustada saaksid- võiksid.

Selle projekti idee, tuli mulle meelde, ühe Pärnu fotograafi tegemistest paari viimase aasta jõulude meeleolus toimetamisest. Temagi kogus headelt inimestelt vajaminevaid asju, kes toetas rahaliselt, kes panustas kraamiga. Omalt poolt pani ta kingikotti ka enda kinkekaarte, et lastega peredele vahvat emotsiooni tuua ja jõulutunnet luua.

Aga lisaks sellisele projektile, me võtsime ette ka piparkoogimeisterdamise töötoa 😀 ja kõik piparkoogid võib pärast valmimist igaüks ära süüa 😀 Olgem siis levis, kui midagi head välja hõikan. Mängudest võtame siis kenasti osa 😉

Kadri Ajaloo arhiiv