Sattusin täna hommikul lugema artiklit sellest, kuidas pere kolis välismaalt Eestisse tagasi ja seadused pere siis nö hammasrataste vahele jättis, kui pere lapsed haigestusid ja üks vanem nendega koju pidi jääma. Artiklis toodi välja, kuidas haigekassa arvutas haiguselehe rahasid aasta eest, mil pere eestis ei olnud ja ka siinseid makse ei maksnud. Seega, kaotas pere päris palju just haige lapsega PRAEGU kodus olles. Artikkel ise on leitav siit: https://leht.postimees.ee/7158911/koroona-jattis-kodumaale-tagasi-poordunud-pere-seaduse-hammasrataste-vahele ja siis ma lugesin ka artikli kohta kommentaare, need on omakorda leitavad siit: https://leht.postimees.ee/7158911/koroona-jattis-kodumaale-tagasi-poordunud-pere-seaduse-hammasrataste-vahele/comments Ja just sealt kus on leitavad kommentaarid on leitavad ka justkui vihkamine ja soov justkui asjadest mitte aru saada.

Vahepeal tundub mulle, et mind ümbritsevas maailmas on igal netikommentaatoril oma mätas, millest ta kaugemale ei vaata. Võib olla alles siis, kui ta oma lähedastega juhtub midagi sellist “minuga seda ei juhtu kunagi.” Ja siis ma vahel mõtlen, et see kuidas sa kommenteerid oma kaasmaalasi, kas see annab sellele kommentaatorile midagi endale juurde, kui ta selle võimalikult “vihkavalt” kirja paneb. Kõik need kommentaatorid on ju kellegi ema, isa, vend, õde, tütred ja pojad. Me räägime palju koolikiusamisest, või nuriseme selle üle, et vaat üleaedne Ants rääkis meist nii ja siis me imestame, et kust tuleb eeskuju. Eeskuju tuleb sellest, et vahepole, mis artikkel lahti võtta, võib kommentaare lugedes õlgu väristada, et kui õelad, ja vihkamist täis võivad ikka inimesed olla. Millised maailmanabad. Nende arvamus. On õige. Nende meelest.

Mina näiteks saan tuua sellele artiklile ka kõrvale selle näite, et kui peres on üks töötav lapsevanem välismaal ja pere elab Eestis. Välismaal teenitud raha kasutatakse Eestis oleva pere poolt kauplustes ( söök, riided, teenused) ja autokütuse ostmiseks ( aktsiis) ja kui see välismaal teeninud lapsevanem tuleb tagasi Eestisse tööle, siis tõepoolest kui ta on töötanud Eestis terve aasta ja makse siia riiki maksnud, siis haiguselehte võttes ( tänu koroonale) võib terve pere kaotada rohkem. Ja kuus kaotada 200-300 eurot kuus ( haigekassa maksab omalt poolt siis 185 eurot aga kaotus on suurem) Kas maksud ootavad, või huvitab kedagi miks sul prügi või elektriarve maksmata jääb? Ja siis tulevad sellised kõiketeadjad kommenteerima, et et enne andku aga inimesed endast kõik ja ärgu olgu ikka nii õpitult abitud.

Sooviksingi edastada omalt poolt suure soovi, et ausalt inimesed, ajal mil terve maailm on vihkamist ja segadusi täis, ärge muutke ka netiruumi vihakõnest robustseks. Ja selle asemel, et nuriseda iga artikli all, süüdistada või näidata näpuga – äkki pakuks hoopis lahendusi välja, kuidas näiteks kaasmaalasi aidata või anda neile hüva nõu, kuidas toimetada kui oled jäänud “hammasratta” vahele.

Mina soovitaks sellistel inimestel, kes on välismaalt just terve perega Eestisse naasnud, luua endale reservsüsteem. Kogumisfond sularahas just koju. Mitte koguda panka ega kuhugi fondi, sest nii võib juhtuda, et väljavõtmise eest on lisatasud. Teine asi on see, et tekitage enda hobidest ja oskustest vahetuskaup – ühinege kogukonnaga, kus käib teenus-teenuse või toode-toote vastu. Ja kindlasti peab arvestama võimalusega, et ilmselt sünnib peagi otsus, vähemalt ühel lapsevanemal tagasi välismaale minna, sest Eestis on neid seaduse “hammasrattaid” liiga palju, kuhu vahele võib jääda meist igaüks. Ka sellest võimaluseks tuleb koguda väike puhver, et mahajääv pere rahaliselt käpuli ei käiks. Olulisem soovitus oleks ilmselt see, et haiguste korral tuleks osata siduda tavameditsiin loodusraviga. Kui võimalik ( külmetus, nohu, köha, venitused jne) jääda looduseravi võimaluste juurde. (Murrud, nihestused, jm vigastused) pöörduda kättesaadava arstiteenuse osutaja poole. Ka haiguste fond tuleks eraldi puhvrisse koguda, siis ei löö ka lapsega kojujäämine pere valusamaisse kohta – rahakotti.